Jak obliczyć ilość kruszywa?

Kruszywo budowlane to sypki materiał o naturalnym lub organicznym pochodzeniu. Kruszywo stosuje się do produkowania zapraw budowlanych i betonu, a także do budowania dróg.

Rodzaje kruszyw

Kruszywa ze względu na sposób ich uzyskania dzieli się na:

  • naturalne – mają pochodzenie mineralne. Powstają dzięki rozdrabnianiu, a wydobywa się je z rzek, jezior lub kopalni żwiru. Wyróżnia się kruszywo naturalne żwirowe i łamane,
  • sztuczne – pochodzenia naturalnego lub z recyklingu.
    Podział ze względu na wielkość ziaren:
  • drobne – D mają 4 mm lub mniej,
  • grube – D mają 4 mm lub do wielkości 2 mm,
  • wypełniacze – mają wielkość około 0,063 mm,
  • naturalne – o ziarnach 0-8 mm,
  • ciągłe – mieszanka grubych i drobnych ziaren o wielkości 0-63 mm.

Zastosowanie kruszywa budowlanego

Kruszywo budowlane wykorzystywane jest do różnego rodzaju betonów. Używa się go do budowania dróg, mieszkań, a także innych budynków. Można zastosować je w ogrodzie do stworzenia tła dla drzew lub krzewów, a także podsypania klombów z kwiatami. Żwir i kamienie idealnie nadadzą się tam, gdzie nie chcemy mieć trawy i dobrze będą wyglądać na ścieżkach w ogrodzie i przed domem. Kruszywo budowlane nada się do utwardzania podjazdu lub ścieżki dojazdowej do domu. Żwir lub podsypka sprawią, że podjazd będzie twardy i nie będzie na nim kałuż po deszczu, które z czasem wsiąkną w glebę. Kruszywo ma swoje zastosowanie w energetyce i chemii budowlanej. Uszlachetnione kruszywa stosuję się w przemyśle szklarskim, odlewnictwie oraz filtracji wody i ścieków. Kruszywo z zawartością kwarcu spotkać można w telefonach komórkowych, komputerach, telewizorach, a także panelach fotowoltaicznych.

Obliczanie ilości kruszywa

Aby dokładnie oszacować zapotrzebowanie na kruszywo budowlane należy dokładnie zmierzyć powierzchnię, którą pokryjemy kruszywem. Powierzchnię tą mnożymy przez grubość warstwy jaką będzie ona przykryta. Otrzymaną liczbę pomnożyć trzeba przez współczynnik zagęszczenia i na koniec zamienić na tony. Współczynnik zagęszczenia to miara zagęszczenia gruntu i określa się go podczas robienia gruntu nasypowego.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − dziewięć =