Jak wybrać drewno na więźbę dachową?

Więźba dachowa to wsparcie i podstawa dla dachu. Musi być ona mocna i stabilna.

Jaki materiał na więźbę dachową?

Przed zakupem tarcicy należy zorientować się czy jest ona odpowiedniej jakości. Przed odbiorem kupionego drewna trzeba sprawdzić czy nie ma ono wad i czy jest prawidłowo docięte. Do najczęstszych wad tarcicy zalicza się:

  • sęk chory – to sęk, który wypadł z drewna i pozostawił w nim dziurę,
  • sęk przechodzący – sęk ten występuje na środku elementu,
  • pęknięcie – jeśli jest ono grubsze niż 1-2mm i występuje na długiej części elementu, drewno takie nie nadaje się na więźbę,
  • wrośnięcie kory w drewno – jeśli występuje na elemencie raz można je odciąć jeśli częściej wtedy drewno nadaje się tylko na opał,
  • huba – to grzyb rosnący na drzewie powodując jego gnicie i zmiękczenie,
  • skręt włókien – zmniejsza wytrzymałość drewna.

O trwałości drewna decyduje jego wilgotność oraz sposób przechowywania.

Jak kupić drewno na więźbę dachową?

Drewno na więźbę nie powinno mieć wad, ponieważ nie będzie się ono nadawało na dach. Ważne jest przechowywanie tarcicy, która nie może leżeć bezpośrednio na gruncie, betonie i w pobliżu innych wilgotnych miejsc. Warstwy drewna powinny być oddzielone od siebie listewkami co sprawi, że drewno będzie wentylowane. Drewno nie powinno być długotrwale i silnie nasłoneczniane oraz być zaimpregnowane i mieć odpowiednią wilgotność.

Wilgotność drewna na więźbę

Drewno, które ma wilgotność większą niż 24% nie nadaje się do zrobienia więźby dachowej. Optymalna wilgotność drewna to 15 – 18%. Jeśli drewno jest bardzo wilgotne należy je osuszyć. Aby zmierzyć wilgotność drewna na zewnątrz i wewnątrz użyć trzeba wilgotnościomierza.

Impregnacja drewna na więźbę dachową

Żeby impregnacja drewna spełniała swoją rolę należy nałożyć na drewno kilka warstw impregnatu, których ilość określa producent impregnatu. Podczas impregnowania drewno barwione jest na niebiesko, zielono lub pomarańczowo.

Podczas kupna trzeba dokładnie obejrzeć przekrój każdego elementu, którego większa część powinna być zabarwiona na jeden z trzech kolorów.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + dziesięć =