Ocieplenie domu szkieletowego o konstrukcji stalowej jest niezwykle ważne. Dzięki temu energia cieplna pozostaje we wnętrzu, a wszyscy domownicy mogą czuć się komfortowo, nawet wówczas gdy na dworze jest bardzo zimno. Czym zatem ocieplić dom szkieletowy: wełną, pianką czy styropianem?
Zalety domów szkieletowych metalowych
Obecnie budynki mieszkalne o lekkiej konstrukcji stalowej cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Ich ogromną zaletą jest to, że proces budowy trwa znacznie krócej, niż w przypadku budynków murowanych.
Dobrze izolowane domy o konstrukcji stalowej nie mają mostków termicznych, dzięki czemu są bardzo energooszczędne. Niemniej niezwykle ważne jest, aby każdy budynek został dobrze ocieplony.
Nowoczesna izolacja za pomocą pianek PUR oraz PIR
Od pewnego czasu do izolacji ścian o konstrukcji stalowej bardzo często są wykorzystywane lekkie pianki poliuretanowe – PUR, które to są dostępne na rynku budowlanych w formie płyt. Można je układać poziomo lub pionowo. Płyty te wyróżnia bardzo wysoki współczynnik przewodzenia ciepła lambda, który zazwyczaj nie przekracza 0,12 W/ (m2∙K).
Materiał ten jest bowiem dostatecznie zagęszczony, zatem z budynku ocieplonego z pomocą wysokiej jakości płyt PUR ciepło nie ucieka na zewnątrz.
Sprawdzoną alternatywą dla pianek PUR są pianki PIR, które coraz częściej wypierają tradycyjne technologie z użyciem wełny czy też styropianu.
Styropian i wełna – tradycyjne materiały do ocieplania
Dziś styropian i wełna są coraz częściej wypierane przez pianki PUR oraz PIR. Co prawda polistyren, czyli popularny styropian jest tani oraz łatwy w montażu, ale posiada on bardzo niską paroprzepuszczalność. W związku z tym po pewnym czasie na ścianach budynku może pojawić się grzyb oraz wilgoć. Do ocieplania budynków stosowana jest także wełna mineralna oraz szklana.
Wełna mineralna posiada w składzie mieszankę bazaltu, dolomitów, kruszyw wapienia i brykietów, co sprawia, że jest dość mocno nasiąkliwa.
Z kolei wełna szklana stanowi połączenie drobin szkła oraz piasku kwarcowego. Dzięki temu jest ona odporna na wilgoć oraz zmienne temperatury.
Wełna charakteryzuje się także tym, że jest energooszczędna. Dzięki temu wciąż pozostaje jednym z najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz