Łaty dachowe i kontrłaty – jaką pełnią rolę?

O swój, przysłowiowy dach nad głową trzeba dbać. Tym bardziej że wciąż dla wielu osób – posiadanie domu – jest sferą marzeń. Jeżeli jednak jesteśmy w gronie szczęśliwców, którzy są w trakcie, albo planują budowę własnego domu – powinniśmy zainteresować się jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o budowę. Mowa oczywiście o wcześniej wspomnianym dachu.

Czym więc są łaty dachowe i kontrłaty?

Najprościej mówiąc – są to po prostu drewniane elementy konstrukcji dachu. Stosowane w przypadku dachów spadowych. Oczywiście dobieramy je odpowiednio do zaleceń producenta pokryć dachowych, a także zwracając uwagę na kąt nachylenia naszego dachu. Są to czynniki bez wątpienia decydujące, które mają ogromny wpływ na poprawność montażu i późniejszą, bezproblemową, wieloletnią eksploatację..

Zaczynamy „uzbrajanie” dachu!

Łacenie dachu, to stwierdzenie, z którym na pewno spotkamy się w pewnym momencie budowy domu. Brzmi dość intrygująco, lecz to nic innego jak po prostu przybijanie kontrłat do krokwi, a następnie – prostopadle do nich – łat dachowych. Pod naszą drewnianą konstrukcją – musi znaleźć się folia. Taki, drewniany wynalazek stanowi odpowiednią podstawę, na której możemy układać pokrycia, czyli, na przykład: blachodachówkę, dachówki ceramiczne lub betonowe, a także wiele innych, nowoczesnych materiałów.

Jak powinniśmy się do tego przygotować?

Zabawa na wysokości, a już tym bardziej w kwestii tak istotnej – jak dach naszego domu – to zdecydowanie zajęcie, którego nie powinniśmy pozostawiać byle komu. Dobór odpowiedniej ekipy, która prawidłowo wykona całą konstrukcję – to niekiedy podstawowa sprawa, jeśli chodzi o nasz wewnętrzny spokój i bezpieczeństwo, na którym przecież nie warto oszczędzać. Możemy zaoferować swoją pomoc, jeśli chodzi o zdobycie materiałów. Ekipa na pewno oszacuje jakich elementów potrzebuje, i w jakiej ilości. Każdy skład drewna zaopatrzy nas w dobrej jakości materiały, których ze spokojem będziemy mogli użyć przy budowie naszego wymarzonego domu. Resztę należy pozostawić w rękach ekipy fachowców!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − piętnaście =