Kruszywa budowlane pod lupą. Wiedza w pigułce!

Kruszywo jest to rodzaj materiału, który jest szeroko wykorzystywany w budownictwie. Posiada on szereg bardzo przydatnych zastosowań.

Czym jest kruszywo

Kruszywo jest materiałem o charakterze sypkim, które jest pochodzenia mineralnego lub organicznego. Wyróżnia się różne rodzaje kruszywa. Ze względu na pochodzenie dzieli się je na kruszywa naturalne oraz sztuczne. Naturalne są pochodzenia mineralnego, rozdrobniane w wyniku działania mechaniczego. Natomiast sztuczne również są pochodzenia mineralnego, ale uzyskuje się je w wyniku różnego rodzaju modyfikacji. Istnieje również podział kruszyw według uziarnienia. Zgodnie z tą klasyfikacją wyróżnia się kruszywa grube oraz drobne, a także kruszywa naturalne, wypełniacze oraz kruszywa o uziarnieniu ciągłym. Kruszywa są produkowane z surowców mineralnych, odpadów przemysłowych i tworzyw sztucznych.

Rodzaje kruszyw

W budownictwie wykorzystywane są różne rodzaje kruszyw. Zastosowanie kruszyw bydowlanych jest dość szerokie. Do produkcji betonu używa się kruszyw ze skał o dużej wytrzymałości. Aby wyprodukować innego rodzaju wyroby betonowe wykorzystywane są natomiast kruszywa ze skał o niskiej wytrzymałości. W wyjątkowych przypadkach stosuje się także kruszywa specjalne. Natomiast kruszywa wykorzystywane w budownictwie dzielą się na kruszywa budowlane i drogowe oraz kruszywa ozdobne. Głównym kruszywem stosowanym w budownictwie jest piasek. Służy on między innymi do tynkowania i murowania ścian, robienia wylewek, a także jako podsypka pod kostkę brukową i do jej zasypywania. Kolejnym rodzajem kruszyw są otoczaki oraz grys. Otoczaki są wykorzystywane do tworzenia ścieżek ogrodowych, na dachy, a także do obsypywania rur. Natomiast grys używa się jako jeden ze składników betonu, a także do tworzenia ścieżek ogrodowych, na podjazdy i jako podsypka na kostkę brukową. Następnym rodzajem kruszywa jest tłuczeń drogowy, który stosowany jest jako pierwsza warstwa przy budowie dróg. Budowa dróg obejmuje również takie materiały jak mieszanka kamienna oraz kliniec. Oprócz kruszyw budowlanych i drogowych wyróżnia się również kruszywa ozdobne. Wykorzystywane są one w szczególności w ogrodach jako element dekoracyjny.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × cztery =