Beton – jak obliczyć, ile go potrzeba

Użycie betonu w budownictwie to bardzo ciężki i skomplikowany proces, bowiem jego ilość musi być adekwatna to wykonywanych elementów. To jednak bardzo trwały składnik budowlanych konstrukcji, prawidłowo wykonany będzie służył wieki. Zatem jak obliczyć optymalną ilość betonu, oraz z jakich proporcji powinien się składać? To niezwykle ważne informacje, które powinien znać każdy kto marzy o betonowych elementach. Sprawdź to sam!

Pierwszym krokiem będzie obliczenie objętości elementów, jakie zamierzamy wykonać. Jeśli wymiary elementów już za nami, czas na przystąpienie do przygotowania wody i cementu. Właśnie z tych dwóch surowców powstaje beton. Poniższy wzór idealnie opisuje ile potrzebujemy wody, do rozrobienia z cementem.

Objętość wody = masa cementu / 2

Z takich obliczeń można łatwo wywnioskować, że na każde 100 kg cementu potrzeba 50 litrów wody. To niestety nie jest stała reguła, bowiem trzeba wziąć pod uwagę także to, jakie właściwości ma posiadać otrzymany beton.

Posilmy się prostym przykładem, jakim jest wykonanie betonowej podłogi. Za metraż przyjmijmy 1 metr sześcienny. Regułą w wylewaniu betonowej podłogi o takim metrażu jest konieczność zakupienia 7 worków cementu i adekwatnej do jego ilości, ilości wody oraz piasku czy żwiru. 

Zobacz: Cembet - Producent betonu

Wykonanie betonowych elementów nie jest trudną sztuką i z odpowiednią wiedzą wykona je każdy na własną rękę. Warto jednak poradzić się w tym temacie prawdziwego profesjonalisty, ponieważ nieodpowiednie wymierzenie proporcji może zaburzyć wszystkie właściwości cementu. Internet oferuje wiele kalkulatorów, które pomogą w dokładnej analizie potrzebnej ilości betonu. Mimo takich dogodności, najlepiej zlecić wykonanie elementów betonowych firmie budowlanej. Taka praktyka jest gwarancją poprawnie wykonanej pracy, która będzie służyć latami. Nie warto wykonywać betonowych części po kosztach, w rozcieńczonych proporcjach. Beton to niezwykle trwały składnik wszelakich budowlanych konstrukcji, dlatego jego wykonanie warto zlecić profesjonalistom.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 1 =