5 powodów, dla których beton nie wiążę

Beton to materiał, którego wiązanie może wydłużać się z wielu powodów. Warto więc sprawdzić, dlaczego wystąpił podobny problemy oraz jakie mogą być tego przyczyny. Jest ich wiele, a niektóre są niemal błahe i – kolokwialnie mówiąc – śmieszne.

Po pierwsze – zanieczyszczenie cukrem

Beton nie wiąże przede wszystkim, jeśli jeden ze składników jest zanieczyszczony cukrem. Co ważne, wystarczy zaledwie kilkanaście gram na aż sto kilogramów cementu, aby początek wiązania był opóźniony, a cały proces – znacząco wydłużony.

Podobnie jest również z kwasem fosforowym, który często także znajduje się betonie. Ten jednak sprawia problemy, jeśli jego ilość na sto kilogramów wynosi około jednego kilograma.

Po drugie – nieodpowiednie wiadro

Innym, częstym powodem, dla którego beton nie wiąże, jest zanieczyszczone wiadro, w którym odmierza się wodę. Może w nim znajdować się składnik, który opóźnia ten proces i przeszkadza betonowi.

Po trzecie – działanie osób trzecich

Nie każdy ma świadomość, że za niewiązanie betonu odpowiadać mogą również osoby trzecie, w szczególności dzieci. Jeśli do kruszywa dostęp miały maluchy (na przykład wzięły go za piaskownicę), wówczas mogły nanieść do piasku inne rzeczy dla zabawy, a ten wpłynęły na wiązanie betonu.

Po czwarte – stosowanie plastyfikatorów

Kolejnym powodem, dla którego beton ma problemy z wiązaniem jest stosowanie różnego rodzaju plastyfikatorów. Wiązanie wydłuża się, jeśli stosuje się do nich tego typu preparaty. Nie jest to jednak proces tak długi, jak w przypadku chociażby zanieczyszczonego wiadra, działania osób trzecich czy też zanieczyszczenia cukrem.

Po piąte – temperatura zewnętrzna

Z całą pewnością na wydłużenie wiązania składa się niższa temperatura na zewnątrz. W takim wypadku wydłużenie jest większe, jeśli zastosowani cement z dodatkami mineralnymi. Oznacza to więc, że należy mieć tego świadomość przy doborze cementu do betonowania w obniżonych temperaturach. W wyniku wiązanie jest dłuższe, a przyrost wytrzymałości – znacznie wolniejszy.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × dwa =