Nawierzchnie żwirowe cieszą się coraz większą popularnością. Wszystko to dlatego, że cechuje je elegancki, naturalny i estetyczny wygląd. Dobrze komponują się z roślinami, są stosunkowo niedrogie a przy tym również trwałe. Wykonuje się ich z różnego rodzaju kruszyw. Zdaniem ekspertów najwięcej osób decyduje się na kliniec – i słusznie, ale o tym za moment.
Z klińca oraz innych kruszyw można wykonywać podjazdy, ścieżki, a nawet place zabaw dla dzieci. My dziś skupimy się szczególnie na podjazdach, ponieważ zważywszy na ruch pojazdów są one szczególnie wymagające. Na początek jednak dowiemy się jaki materiał nadaje się do tego celu najlepiej i dlaczego.
Materiał do budowy podjazdu
W obawie przed brakiem trwałości wielu inwestorów budowlanych w dalszym ciągu decyduje się na wykonanie swoich podjazdów z kostki brukowej lub płyty chodnikowej. Kostka jest bardzo estetyczna, można z niej tworzyć finezyjne wzory a kolorystyka nie sprawi trudności, aby dopasować ją do stylistyki domu. Niemniej jednak jest bardzo kosztowna i cały czas poddawana dużemu naciskowi może ulegać zniszczeniu lub opadaniu. Wymiana bywa problematyczna a firmy doskonale wiedzą jak to wykorzystać pod względem cenowym. Kolejna opcja to płyta chodnikowa. Jest trwała, odporna na duży nacisk i inne uszkodzenia mechaniczne. Pozostaje jednak kwestia estetyki a ta niestety może nie przypaść do gustu wymagającym inwestorom. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc być nawierzchnia żwirowa. Nie dość, że jest stosunkowo tania, to przy okazji również wytrzymała. Nie potrzebne są żadne specjalistyczne umiejętności a klucz do sukcesu tkwi w niczym innym jak w doborze odpowiedniego kruszywa.
Wspomnieliśmy już wcześniej, że doskonale w tym miejscu sprawdzi się kliniec. Jego struktura jest nieregularna a krawędzie ostre. Równie dobrze w tym miejscu sprawdzić się może grys, pospółka oraz tłuczeń. To właśnie te nieregularne kształtu sprawiają, że poszczególne kamienie dobrze się między sobą klinują a podjazd staje się trwały. Dla lepszego efektu nie należy zapominać o tym, aby poszczególne warstwy kamienia cechowały się różną granulacją. Układając nawierzchnię, należy przestrzegać zasady, że każda kolejna warstwa w głąb ziemi musi mieć większe uziarnienie kruszywa.
Czy kliniec będzie wyglądał estetycznie?
Zdecydowanie tak, ale tylko pod warunkiem, że wkomponuje się w stylistykę wykończenia reszty obiektu. Warto więc już na etapie planowania podjazdu zaprojektować także kamienne ścieżki, place czy skalniaki. Niekoniecznie musi się tam znaleźć taki sam rodzaj kruszywa jak na podjeździe. Wokół domu świetnie sprawdzi się otoczak, wokół roślin z kolei kora drzewna a w przypadku ścieżek dobrze jest postawić na kliniec lub grys o drobnej granulacji.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Nawiązując do kwestii technologicznych nie można zapominać o odpowiednim odwodnieniu terenów. Drenaż uchroni kamienną konstrukcję przed podmakaniem. Przy dużych deszczach mogłoby to poskutkować całkowitym zniszczeniem podjazdu i ścieżek.
Kliniec a także wiele innych kruszyw budowlanych i drogowych oferuję firma z Krakowa – Podolski Kruszywa. Jeśli jesteś z Krakowa lub okolic zachęcam do skorzystania z ich usługi. Firma posiada dwa składy kamienia umiejscowione na przedmieściach Krakowa co powoduję że są w stanie szybko dostarczyć (maksymalnie do 27 ton) kruszywo w każde miejsce w okolicy.
Brak możliwości komentowania.