Kliniec – czym jest i gdzie się go używa?

Wiele osób zadaje sobie następujące pytanie, jeśli chodzi o kliniec – czym jest i gdzie się go używa? Ta słowo odsyła nas naprędce do branży budowlanej, gdzie klińce są bardzo ważnym elementem. Może być nim kruszywo budowlane, czyli kamień łamany posiadający frakcję od pięciu do dwudziestu pięciu milimetrów, może być to także cios kamienny w kształcie bryły, a konkretnie klina.

Niezwykle istotne jest ich prawidłowe usytuowanie wokół siebie – bez niego nie ma mowy o konstrukcji, która będzie w jakikolwiek sposób stabilna. Klińce napierają na siebie, naturalnie ciążąc ku dołowi, zwierając się tym samym dzięki swojemu osobliwemu kształtowi. W taki sposób sprawiają, że konstrukcja nie rozpada się, a przenosząc jej ciężar na boki sprawiają, że jest w fantastyczny sposób stabilna i bezpieczna. Można zaufać budowli, która jest oparta na klińcach. Pozostaje jednak pytanie: kliniec – czym jest i gdzie się go używa? Wykorzystywany był już od czasów starożytnych, obecnie też znajdując wiele niezwykle przydatnych zastosowań.

Dzięki niemu można uformować bezpieczne i stabilne krzywizny, zarówno za sprawą żelaza, jak i później, betonu oraz żelbetonu. Średniowieczni z kolei wykorzystywali do jego budowy cegły. Za jego sprawą tworzy się ozdobne łuki i portale, masywne przejścia różnego rodzaju o kształcie półokręgu. To bardzo ważne, jeśli chce się mieć budowlę, która będzie nie tylko praktyczna, ale spełni funkcję dekoracyjną w możliwie jak najlepszy sposób.

Klińce dzielą się na:

  • kliniec nasadowy
  • zwornik
  • podłucze
  • rozpiętość
  • pachę
  • kliniec pośredni
  • grzbiet
  • kliniec nasadowy
  • kliniec szczytowy

Każdy z nich pełni określoną funkcję, dlatego niezwykle istotnym jest odpowiedź na to, jak dobrze usytuować kliniec. Czym jest i jak się go używa? Sprawa jest chyba wyjaśniona. To jedno z najbardziej fantastycznych zastosowań fizyki w budownictwie, wymagające od twórcy jedynie fantazji i odpowiedzialności za tworzenie łuku dekoracyjnego. Ponieważ sprawdza się od tysięcy lat, kliniec to doskonały sposób na to, by to, co chcemy wybudować, robiło wrażenie na innych. To także dowód dobrego smaku tego, u którego takowy łuk stanie.

Kliniec to nie tylko łuki i średniowiecznie konstrukcje. Jest to także kruszywo używane w budownictwie jako warstwa utwardzenia pod drogi, place, podjazdy. Jeśli jesteś w trakcie prac budowlanych i stwierdzasz że przydałoby Ci się takie kruszywo, zachęcam do zapoznania się z ofertą firmy:
kliniec Kraków

Brak możliwości komentowania.