Objawy zużycia sprzęgła – po czym poznać?

Samochód jest niezwykle skomplikowaną maszyną. Aby prosta czynność przekręcenia kluczyka umożliwiła uruchomienie silnika i odbywanie samochodem podróży, współgrać ze sobą musi nie setka, lecz dziesiątki tysięcy części. Bardzo ważne jest z tego powodu znanie posiadanego samochodu, aby móc wyłapywać dawane przez niego sygnały o uszkodzeniu niektórych z tych elementów. Jedno z bardziej charakterystycznych objawów wysyła do kierowcy sprzęgło.

Jak działa sprzęgło?

Układ sprzęgła, który spotykany jest w większości jeżdżących po drogach samochodów, składa się z trzech elementów: tarczy sprzęgła, docisku i łożyska.

Aby jazda autem była możliwa, konieczne jest korzystanie z biegów i wraz z nabieraniem prędkości, wbijanie coraz to wyższych przełożeń. Aby było to jednak możliwe, na czas zmiany biegu silnik musi zostać rozpięty od skrzyni, co właśnie realizuje sprzęgło.

Proces ten z biegiem czasu doprowadza do zużycia się poszczególnych elementów sprzęgła, co objawia się charakterystycznymi odczuciami dla kierowcy.

Niezwykle ważne jest odpowiednio szybko ich poprawne zinterpretowanie, ponieważ zaniedbane i zużyte sprzęgło całkowicie unieruchomi pojazd.

Jakie są objawy zużycia sprzęgła?

Najczęściej występującym objawem zużycia sprzęgła jest jego tzw. ślizganie się. Jest to efekt, który powstaje w trakcie wciskania pedału gazu, jednak bez wyraźnej reakcji auta, czyli bez przyśpieszania.

Objaw ten może występować zarówno podczas ruszania, jak również w przypadku zmiany biegów w trakcie jazdy.

Drugim bardzo wyraźnym sygnałem, że coś złego dzieje się ze sprzęgłem jest szumienie, które ustaje po wciśnięciu pedału sprzęgła. Oznacza to, że za szumienie odpowiedzialne jest zużyte łożysko, które najzwyczajniej się już wytarło. Nie jest to zbyt niebezpieczna usterka, jednak zmuszająca do stałej obserwacji auta. Wymiana samego łożyska jest nieopłacalna ze względu na wysokie koszta zdjęcia skrzyni biegów, jednak w przypadku zauważalnego narastania szumienia, należy mimo wszystko pokusić się o tę wymianę bez względu na koszty, ponieważ unieruchomienie auta może być znacznie kosztowniejsze.

Części BMW 3 E90

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 18 =