Jaki rodzaj drewna najlepiej sprawdzi się na opał?

Poszukując odpowiedniego rodzaju drewna opałowego, nie warto zapominać, że do tego celu najlepiej nadają gatunki liściaste, takie jak przede wszystkim: dąb, buk, jesion czy też grab. Paląc mokrym drewnem spalamy go natomiast do siedemdziesięciu procent więcej, co jest wyjątkowo nieekonomicznym rozwiązaniem, a także niezwykle szkodliwym dla ogólnego układu spalania. Dobrze również mieć na uwadze bardzo istotny fakt, że mokre drewno posiada niemalże dwukrotnie mniejszą kaloryczność od suchego, a podczas jego spalania zanieczyszczamy tym samym własny kominek.

Zakup drewna dębowego

Dąb należy niewątpliwie do wysokokalorycznych gatunków drewna opałowego. Zapewnia dużo ciepła, a ponadto charakteryzuje go bardzo przyjemny zapach. Posiada idealną zwartość, a poza tym bardzo wolno się spala, dzięki temu przez dłuższy czas utrzymuje płomień w palenisku. Zazwyczaj można nabyć je w stosunkowo atrakcyjnej cenie w porównaniu z pozostałymi gatunkami drewna przeznaczonego na opał.

Jesion jako drewno opałowe

Jesion należy natomiast do wyjątkowo twardych i szybciej schnących gatunków. Zapewnia stosunkowo dużo ciepła, a szybkie schnięcie występuje ze względu na niską zawartość wody. Warto mieć również na uwadze, że świeże drewno jesionowe podczas obróbki może wydzielać charakterystyczny słodki zapach.

Drewno bukowe

Jest to gatunek, który cechują w szczególności: twardość oraz zwartość, a także, co najważniejsze, wysoka wartość opałowa. Drewno to pali się wyjątkowo długo i bardzo równomiernie. Jest ekonomicznym rozwiązaniem dla każdego, ponieważ idealnie sprawdzi się do wszelkich typów pieców oraz kominków.

Grab jako drewno kominkowe na opał

W przypadku tego gatunku drewna, sprawa jest skomplikowana, ponieważ ma ono podobne wartości jak buk. Warto jednak pamiętać, że pozostawia więcej popiołu, co oznacza konieczność częstszego czyszczenia pyłu.

Drewno brzozy

Cechują ją między innymi: łatwość rozpalania oraz przyjemny aromat. Należy natomiast mieć na uwadze, że szybko się spala, co sprawia, że zapewnia mniej ciepła niż wyżej wymienione gatunki.

Polecamy:

U Grzegorza

Brak możliwości komentowania.