Dlaczego beton wzmacnia się stalowymi prętami? Rola zbrojenia w budownictwie

Wiele mówi się o betonie zbrojonym. Powszechnie zwany żelbetem, jest podstawą wielu budowli. Jego cena zazwyczaj jest dużo większa niż zwykłego betonu. Czy faktyczne żelbet jest taki dobry?

Czym jest żelbet?

Żelbet jest to kompozyt strukturalny betonu oraz stali. Zbrojenie betonu ma za zadanie zwiększyć jego wytrzymałość na rozciąganie. Beton z natury ma bardzo dobrą odporność na ściskanie, ale niestety nie jest tak wytrzymały, jeśli idzie o rozciąganie. Zbrojenie betonu niweluje ten problem, ponieważ zbrojenie doskonale przenosi obciążenia rozciągające. Najczęściej zbrojenie wykonuje się za pomocą stalowych prętów lub siatek. Są jednak inne metody.

Inne metody zbrojenia betonu

Beton może być zbrojony za pomocą różnych materiałów oraz za pomocą różnych metod. Nieraz już betoniarnia może być miejscem, gdzie wykonamy zbrojenie (głównie dotyczy to zbrojeń rozproszonych), wówczas beton już uzbrojony po prostu wylewa się w odpowiednie szalunki. Jeśli idzie o materiał zbrojenia obecnie wykorzystuje się:

  • włókna stalowe,
  • włókna polimerowe,
  • włókna polipropylenowe,
  • włókna szklane.

Każde z zastosowanych włókien ma swoje zalety. Rozproszone włókna stalowe, doskonale nadają się na wylewki podłogowe. Krótkie rozproszone włókna nadają doskonałych właściwości wylewce, przy jednocześnie niskim koszcie, jaki nie jest osiągalny za pomocą zbrojenia tradycyjnego. Wykonanie zbrojenia z materiałów polimerowych lub włókna szklanego podyktowane jest szkodliwymi warunkami, w jakich zbrojenie musi przebywać. Głównym przeciwnikiem stali jest korozja. W warunkach silnie korozyjnych, zalecane jest zatem stosowanie zbrojeń innych niż stalowe.

Jakie funkcje spełnia zbrojenie betonu?

Wróćmy jednak do zbrojenia tradycyjnego, jako najczęściej występującej formy zbrojenia. Rolą zbrojenia jest przede wszystkim zmniejszenie znaczenia pęknięć i naprężeń w betonie, który podlega nieustannej eksploatacji. Zwykły beton rozpadłby się, natomiast zbrojony jest zdecydowanie wytrzymalszy, co ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo.

http://www.cembet.com.pl/

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 5 =