Czy pianka poliuretanowa jest palna?

Pianka poliuretanowa, która powstaje ze spienionej żywicy poliestrowej, jest produktem, który na stałe zagościł w budownictwie. Doceniono ją ze względu na liczne zalety, przez to też dziś ciężko bez niej pracować.

Pianka poliuretanowa – zastosowanie

Pianka (spieniony poliuretan) występuje w kilku różnych formach: w postaci pianek, płyt, a nawet specyficznych otulin, które znalazły zastosowanie do wszelkich instalacji. Co więcej, ze spienionego polietylenu produkuje się maty, wspomniane otuliny termoizolacyjne, a nawet taśmy oraz co ciekawe-tapety. Rozprężna pianka poliuretanowa to doskonały materiał uszczelniający. Wykorzystuje się go również do wykonywania izolacji cieplnej oraz do klejenia różnych materiałów, czy do murowania ścian. Pianka to również najlepszy termoizolator – ma dużą wytrzymałość mechaniczną i dobrze izoluje pomieszczenia akustycznie.

Właściwości pianki

Wszelkiego rodzaju wyroby otrzymane z pianki poliuretanowej są łatwe w transporcie, obróbce i w montażu. Ten materiał wykazuje odporność na działanie grzybów, pleśni, równego rodzaju owady i gryzonie, które po prostu nie lubią pianki. Pomimo upływu, pianka poliuretanowa nie zmienia swoich parametrów mechanicznych czy izolacyjnych. Co więcej, materiał ten można stosować w zakresie temperatur od –60°C do nawet +100 – 130°C. Badania wskazują, że przez krótki czas pianka poliuretanowa jest wytrzymała nawet w temperaturze +250°C. Co ciekawe, pianka poliuretanowa jest termoutwardzalna, a to z kolei oznacza, że pod wpływem wysokiej temperatury nie powróci już do swojej pierwotnej formy (stan ciekły). Pianka jest niepalna i nie topi się. W trakcie ewentualnego pożaru dochodzi do zwęglenia powłoki uniemożliwiającej dostęp ognia do głębszych warstw, a to stanowi istotną barierę dla rozprzestrzeniania się pożaru. Na rynku znajdziemy ogólne dwa rodzaje pianki: w wersji palnej i samo gasnącej. Wadą tego produktu jest to, że w trakcie pożaru wydziela szkodliwe substancje (tlenek i dwutlenek węgla oraz tlenek azotu).

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy − 2 =